Strony

sobota, 3 marca 2012

Kiełki



Pod naszym blokiem objawiły się pierwsze malutkie kiełki krokusów. Na parapecie też wyrosły kiełki pszeniczne. Może łatwiej dzięki nim dotrwamy do wiosny, mimo, że walczymy ze szkarlatyną. Serdecznie zachęcam Szanownych Czytelników do kiełków!!!


Można kupić gotowe kiełki w sklepie (najczęściej jadamy słonecznikowe, mimo, że trzeba poświecić trochę czasu na pozbywanie się łupin. W zeszłym roku robiłyśmy zimową sałatkę z kiełkami słonecznika).

Można kupić nasionka i samodzielnie doprowadzić do skiełkowania, co uczyniliśmy, a jest to nader proste.



Jak wyhodować kiełki?
- do słoika wsypać dowolne nasionka,
- zalać je letnią wodą (można ją przegotować) tak, aby je przykryć
- trzymać w wodzie kilka godzin (od 4 dla najdrobniejszych nasionek do 10), czyli można je np. zostawić zalane na noc
- rankiem odlać wodę
- wieczorem znowu zalać na ok. 10 minut, wodę odlać i rankiem znowu powtórzyć czynność i tak przez kilka dni, do momentu, aż będą widoczne korzonki i kiełki.
Przykrycie słoika gazą wzmocnioną gumką pozwoli na dokładne odcedzanie kiełków z wody i zapobiegnie wpadaniu czegokolwiek do słoika.

Wszystkie te czynności dziecko może wykonać samo, rozlewając mniej lub więcej wody przy okazji, chociaż przyznam się, że do hodowli fasolirzeżuchy Hania miała więcej serca.

Przez pierwsze 2-3 dni trzymać kiełkujące nasionka w ciemności, a potem na świetle.

Usuwać nasiona, które pleśnieją lub są uszkodzone.

Można przechowywać je przez kilka dni w lodówce.

O zaletach kiełków poczytać można tutaj, a o rozmaitych sposobach hodowli tutaj

Trafiłam nawet na:



... a tam sporo ciekawych przepisów.

Co zrobiłam z kiełkami pszenicy?
Zmiksowałam z przecierem pomidorowym i szczyptą soli. Tego sobie nie róbcie. Muszę wpaść na inny pomysł z tymi kiełkami.

Co zrobiłam z kiełkami brokuła?
1. Wymieszałam z posiekaną kapustą pekińską, ogórkiem kiszonym startym na tarce z grubymi oczkami i olejem rzepakowym. Pycha!!! Zjedliśmy na kolację ze smakiem i wszystkim polecam to pyszne zestawienie.
Gdy na kanapce położyć pastę z białego sera i ryby zestaw staje się pożyteczny również dla kiełków w szczęce.


2. Do michy maślanki naturalnej (opcjonalnie zapewne można użyć kefiru, jogurtu czy nawet chudej śmietanki) wrzuciłam kiełki, posiekany czosnek niedźwiedzi i rukolę (bo akurat te zielska były w domu), wymieszałam, posoliłam, wlałam do miseczek jako chłodnik. Zjedliśmy z chlebem z masłem. 



Co zrobiłam z kiełkami lucerny?
Zjedliśmy na kanapkach z białym serkiem "Moim Ulubionym" z Wielunia. Kiełki te pachną pięknie, tak miodowo. A w smaku są bardzo delikatne :)


6 komentarzy:

  1. U nas kwitną już krokusy w ogródku, a jeśli chodzi o kiełki, to warto wspomnieć, żeby używać nasion niezaprawianych konserwantami, fungicydami. Nasiona do normalnego wysiewu raczej odpadają.

    OdpowiedzUsuń
  2. To prawda, kupiliśmy nasiona na kiełki, ale nie spotkałam się z nasionami buraka "na kiełki",szkoda. Pszenicę można dostać od wuja-rolnika. Może kutia by się też nadała...

    OdpowiedzUsuń
  3. My próbowaliśmy latem ze słonecznikiem, ale wszystko nam spleśniało ;-) Może wiosenna próba okaże się bardziej pomyślna ;-)
    A jak już nam coś wyrośnie, wypróbujemy Wasze przepisy ;-)
    Pozdrowienia
    Ewa

    OdpowiedzUsuń
  4. Może Was zainteresuje: http://www.housingaforest.com/sprouting-seed-activity/

    Pozdrawiam :-)

    OdpowiedzUsuń
  5. Fajne, dzięki. I jeszcze ciekawy link z tej stronki!! Pozdr. serd. F.

    OdpowiedzUsuń