niedziela, 15 maja 2016

Ulubione piosenki żeglarskie - playlista

Szanta to piosenka żeglarska. Szantami na morzu marynarze urozmaicali sobie od zawsze monotonię żeglowania. Jest w nich mowa o codziennym życiu na okręcie, o tym czego marynarze się obawiali, za czym tęsknili. Szanty są świetne na wiosnę i lato, a na pozostałe pory roku jeszcze lepsze! My też śpiewamy szanty - głównie te w play-liście:


Kołysało, dlatego horyzont nie trzyma poziomu:)

Bum cyk cyk - Zejman & Garkumpel
Hej ho zagle staw - Zejman & Garkumpel
Pożegnannie Liverpoolu - Cztery refy
Pieśń wielorybników
Hiszpańskie dziewczyny
Morza psy - Kill Water
Bijatyka 24 lutego*
Cholerny sztorm*
Morskie opowieści
Gdzie ta keja
Hej, me Bałtyckie Morze
piosenka z filmu "Piraci" Romana Polańskiego
"Cała naprzód" piosenka z filmu "Podróże pana Kleksa"* Gwiazdka oznacza utwory ze słownictwem niecenzuralnym, co może Wam przeszkadzać. W końcu Dziatwa kiedyś się z nimi zetknie. Są, ale to nie znaczy, że trzeba ich używać, chyba, że w szancie.
W "Bijatyce" przeszkadza mi obraz, mianowicie urywki z filmu "Piraci z Karaibów", które wydały mi się za mocne, jak dla 5-latka. Zwykle wyłączam obraz. Ale w "Cholernym sztormie" włączam, bo jest efektowny:)
Do czego używamy szant?
- Tańce i śpiewy przy komputerze w domu.
- Śpiew podczas dłuższych wypraw samochodem (śpiew i plaster przyklejony na pępek pomagają u nas na chorobę lokomocyjną, gdy w aptece zabrakło Aviomarinu w gumie do żucia, a tabletkę trudno połknąć - przetestujcie na sobie:)
- Śpiewy podczas długich wędrówek pieszych.
- Śpiew przy ognisku, a najlepiej w czasie rejsu - to jeszcze przed naszą Młodzieżą

Wskazane jest wydrukowanie sobie tekstów szant i trzymanie ich w schowku w samochodzie.Szanty bronią się same - są melodyjne, łatwo wpadają w ucho, nietrudno się ich nauczyć, bo bardzo często zawierają fragmenty powracające się.

Mogą też służyć do pobudzenia zainteresowania tematyką morską szeroko pojętą (Kto to był Francis Drake? Co to jest wielorybnictwo? Dlaczego na wieloryby nie można przeważnie polować? A dlaczego jeszcze się poluje? A jakie sa w ogóle wieloryby? Czy współcześnie żyją piraci? Co oznacza słowo szkwał, kil, keja...? jak sie znajduje drogę na morzu?........)


Już teraz trzeba się zacząć uczyć śpiewać, żeby umieć to ładnie robić latem na morzu i jeziorze!


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz