Pielęgnacja zębów mlecznych

Należy zacząć ich używać, gdy tylko się pojawią, gdyż regularne żucie umożliwia prawidłowy wzrost i rozwój szczęk.

Pierwsze zęby mleczne zaczynają powstawać już w 4. miesiącu ciąży. 

W momencie narodzin wszystkie zęby mleczne są już właściwie gotowe do wyrżnięcia, a nawet rozpoczyna się mineralizacja zębów stałych, które wyrosną około 6. roku życia..

Do końca 3. roku życia  w szczęce dziecka powinno pojawić się wszystkie 20 zębów mlecznych.
Próchnica zębów mlecznych może spowodować próchnicę zębów stałych, dlatego należy bardzo o nie dbać i nie dopuścić do powstania ognisk próchniczych


Na początku należy używać pasty do zębów z obniżoną zawartością fluoru (na tubce powinno być to zapisane) i nakładać jej na szczoteczkę w rozmiarze ziarnka grochu. Takie ilości i stężenia fluoru mogą być ewentualnie połknięte przez dziecko i nie zaszkodzą mu.


Praktycznie jest wprowadzić zwyczaj jedzenia słodyczy po posiłku. Po nim powinno nastąpić szorowanie ząbków. Oczywiście słodyczy nie należy traktować jako przekąski między posiłkami - każdy opiekun małego dziecka wie, jak trudno to wdrożyć w życie. 

Jeśli po umyciu zębów przed snem albo w nocy dziecko jest spragnione - należy mu podać tylko czystą wodę. 

Rodzice są najlepszym przykładem dla dzieci w kwestii pielęgnacji jamy ustnej - powinni starać się myć zęby razem z dziećmi, po posiłkach i przed snem. 

Trzeba jak najwcześniej pozwolić dziecku na samodzielność w myciu zębów (zaczyna dziecko samo, rodzic prowadzi rączkę dziecka, poprawia po dziecięcym szczotkowaniu, można pozwolić, aby dziecko wyszorowało zęby rodzicowi), nie wolno stosować przymusu.

Warto ustawić lustro w łazience w ten sposób, aby dziecko widziało siebie w czasie szczotkowania.
"Szkolenie" dziecka w myciu zębów rozpoczynamy od powierzchni żujących, potem ćwiczymy mycie zewnętrznych powierzchni zębów, a dopiero przedszkolak próbuje szczotkować wewnętrzne powierzchnie ząbków. 

Po zjedzeniu słodyczy czy kwaśnych owoców szkliwo zębów jest bardzo delikatne i wrażliwe - najlepiej byłoby odczekać ze szczotkowaniem zębów mlecznych po takim posiłku ok. 30 min, można je wcześniej wypłukać wodą. To też zasada trudna do wdrożenia. Powodzenia!

Gdy ząb mleczny zostanie wybity trzeba przemyć ranę bieżącą wodą i ucisnąć zranione miejsce tamponem z gazy celem zatamowania krwawienia.

Inne ważne wskazówki na temat dbania o zęby.