środa, 16 października 2013

Liście

Na wiele ciekawych i pięknych prac z liśćmi i dziećmi natrafiłam już tej jesieni na różnych stronach. Wydaje mi się, że jest to niewyczerpany temat-rzeka. A zatem się przyłączamy. Poniżej kilka zdjęć z naszych zabaw liściowych, głównie konkursowych.

Najpierw sztandarowy temat: Pani Jesień. Praca wykonana przez Hanię na konkurs szkolny. Napisano, że format i materiały dowolne. No to zaproponowałam koło. Bo jest czymś INNYM niż sztandarowa kartka z bloku. Hania podchwyciła temat i wykleiła Panią Jesień na kole. Właściwie mogłabym ją też namówić na trójkąt, ale to może w przyszłym roku. Chciałabym napisać, że przy okazji zapoznałam dziecko z zasadą działania cyrkla, ale nie. Dla uzyskania pożądanego kształtu  Hania użyła talerza na ciasta:)Potem konkurs portalu Qlturka. Zrobiliśmy "Zwierzyniec roślinny", a głównym motywem była chęć wygrania ciastoliny na jurkowe babranie się w tejże. Przykleiłam na ścianie duże kartki z bloku technicznego. A potem Jurek smarował klejem w sztyfcie i przyklejał namiętnie rozmaite zasuszone liście i płatki. Chaotycznie, szybko, jak to on. A potem dorysowywałam z Hanią skrzydła, oczka, łapki...  i udało nam się zrobić mnóstwo zwierzątek. Muszki z kwiatów hortensji, jeża z liścia klonu, motyla z dawidii chińskiej, biedronkę z piwonii, wiewiórkę z ogonem z liścia dębu. A nawet wężowidło z liści krwawnika.

Jedna z kartek naszego "Zwierzyńca..." (były 3)

Stąd już niedaleko do konkursu "Wiadomości Wędkarskich". Zrobiliśmy rybki z liści. Do rozmaitych liści wystarczyło dorysować płetwy i ogony, a czasem zęby. No i mamy akwarium.

Najpierw powstało tło: Jurek wyszukiwał same niebieskie kredki, a jedną wynalazł zółtą...


Teraz czekamy na ogłoszenie wyników, bo bardzo lubimy wygrywać:)

Poza wszystkimi konkursami zrobiliśmy sobie jeszcze jedną wyklejankę liściową. Na podłużnym pasie papieru nakleiłam połówki liści, przycięte wzdłuż. A drugie połowy umieściłam w kopercie. Hania z Jurkiem mieli za zadanie dokleić prawidłowe, symetryczne połowy liści.
I drugie zadanie: tu liście są przycięte w poprzek. I trzeba je właśnie przykleić tak, aby brakujące kawałki pochodziły z zupełnie innego liścia. Czyli stworzyć nowe kształty liści, nie występujące w naturze. Można też coś dorysować.Nasze zapasy liściowe jeszcze się nie skończyły, są to zbiory wieloletnie. Wierzcie lub nie, ale w tym roku zasuszyliśmy zaledwie kilka sztuk, tak wielkie pokłady suszu spoczywają w naszym mieszkaniu z lat poprzednich:). Odkopałam nawet zbiór z czasów, gdy byłam młodą narzeczoną i mężatką - zbierałam wtedy hobbystycznie liście z różnych drzew i krzewów - zbiór miał pokazywać różnorodność kształtów liści z roślin tego samego gatunku. A przyszły Tatuś mi pomagał i zrywał co ciekawsze egzemplarze:)
Kart zielnikowych było mnóstwo, potem używałam ich w szkole...Inne nasze zabawy z suszonymi roślinami:
Liście jesienne
Liście jesienne - ciąg dalszy
Liście jesienne w naszym mieszkaniu
Hobby mamy

12 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Dokleiłam Was tu:
   http://bajdocja.blogspot.com/2012/10/z-jesiennych-lisci.html

   Pozdrawiam :-)

   Usuń
 2. Super, ide jutro zbierać liście na te połówkowe układańce!

  OdpowiedzUsuń
 3. Rewelacja! Prace piękne, a te połówki- no nie wpadłam - idziemy zbierać jak Kajka. (I suszyć za namową twoją- w sumie zapasów nigdy nie robiłam)

  OdpowiedzUsuń
 4. Frajdo - jesteś wzorem do naśladowania: pasja Matki w połączeniu z matematyką. Piękne i pomysłowe - skorzystamy i my.

  OdpowiedzUsuń
 5. O proszę jak liściowo u Was. Zabawy i zbiory imponujące. Ja też odkopałam starsze zapasy liści. Ta zabawa z połówkami - super- pożyczamy

  OdpowiedzUsuń
 6. Ekstra pomysły. Zwłaszcza ten z dopasowywaniem przeciętych połówek liści. Staś ze spacerów przynosi całą masę liści, więc też się pobawimy. Dzięki za inspirację.

  OdpowiedzUsuń
 7. Oglądałem i podziwiałem....super pomysł,wspaniała zabawa.
  Wielkie brawa dla pomysłowej Mamy i dla Hani z Jurkiem
  Jeżeli pozwolicie to pochwalę się waszymi pracami jako wielce dumni z Was Babcia i Dziadek.

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne liście, uwielbiam liście i wszelkie prace plastyczno-edukacyjne z nimi. Baardzo mi się Wasze podobają!

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne:) origamiiptaki.blogspot.com zapraszam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Już zaglądałam, dziękuję, pewnie jeszcze wpadnę do Ciebie:)

   Usuń