piątek, 20 marca 2015

Wiosenne obserwacje podblokowe

Może pod Waszym blokiem można zaobserwować to samo co u nas. A może macie dom z ogrodem i jeszcze łąkę w pobliżu? To jeszcze lepiej!

Zaćmienie Słońca było u nas widoczne, jako dziwne, żółciejące światło słoneczne - takie mniej więcej, jak widujemy zwykle po południu, a nie w słoneczne przedpołudnie. Próbowaliśmy oglądać Słońce przez starodawną dyskietkę (a właściwie przez ciemną folię z tejże, ale H. nie mogła za bardzo wycelować dyskietką w Słońce i tylko się denerwowałyśmy, że Słońce, choć podobno zaćmione - razi normalnie. Spróbowałam zrobić obrazek aparatem fotograficznym. Wyszło coś takiego.
 I tyle - następne podobne zaćmienie do oglądnięcia w 2026 roku. Za to możemy dokładniej przyjrzeć się  w Internecie.

Tatuś zabawił się w sporządzenie kamery otworkowej ze starego pudełka tekturowego. Należy w nim zrobić malutki otworek (biurową pinezką!), a obraz powstanie po drugiej stronie pudełka.W pudełku należy zrobić większy otwór i przykryć go folia nieprzepuszczalna dla światła. Dopiero w niej trzeba zrobić otworek pinezką. Manewr ten okazał się konieczny, bo karton jest za gruby i obraz, na który czekamy, nie powstałby.
Widoczne są dwa obrazy zaćmionego słońca, bo w kamerze są 2 otworki:)

Zaćmienie można wtedy obserwować bezpiecznie. Podobno do obserwacji nadają się też zdjęcia rentgenowskie, o czym poczytacie (i zobaczycie) u Aneczki.

Przedszkolaki wyszły na pochód wiosenny wokoło przedszkola śpiewając piosenkę o wiośnie (cicho) i skandując "Wios-na, wios-na!", a wśród nich Jurek kroczył dzielnie machając sztucznym kwiatem-moim wczorajszym rękodziełem. Okazało się, że każda grupa miała inny kolor kwiatków do machania.


Dyżurny kot podwórkowy jak zwykle przyszedł się z nami przywitać i intensywnie pasł się na trawce. Dostarcza sobie witamin i usprawnia trawienie. Od razu pobiegłam oglądać, co też on tam takiego zajada. A tam do wyboru:

Gwiazdnica pospolita, a w niej witaminy C, PP, E, B1, B2, prowitamina A, fosfor, wapń, potas, żelazo, magnez, selen, sód, krzem, jod


Tasznik pospolity zawiera witaminy i sole mineralne, działa wzmacniająco, leczy biegunki, pobudza krążenie, obniża ciśnienie krwi, tamuje krwawienia.


Bluszczyk kurdybanek - jeszcze nie kwitnący: przyspiesza przemianę materii, rewitalizuje, reguluje trawienie

Pokrzywa: bogata w żelazo, podwyższa poziom hemoglobiny, obniża ciśnienie krwi, reguluje trawienie, działa wzmacniająco.

A oprócz tego fiołki, jasnota purpurowa, podagrycznik, krwawnik, mniszek...

A wszystko to podlane obficie przez koty i psy i dlatego nie zbieram spod bloku, ale jeśli macie gdzieś czystsze rejony - nie zwlekajcie! Zbierajcie, krójcie i jedzcie! (literatura przydatna do rozpoznawania oraz zawierająca ciekawe przepisy kulinarne 2 posty wstecz).2 komentarze:

  1. Nam się udało. Na 2026 polecam zrobić sobie zdjęcie rtg przed zaćmieniem :) Zaraz fotki na moim blogu :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Brawo, piękne zdjęcia. A zatem w 2026 roku - najpierw na rentgena klatki piersiowej, a potem - na obserwacje zaćmienia!

      Usuń