niedziela, 11 sierpnia 2013

Sposoby na twarożek

Można nie lubić twarożku. Ale my lubimy, bo mamy na niego sprawdzone sposoby. Może je już znacie Drodzy Czytelnicy, a może dopiszecie nam w komentarzach inne sprawdzone na niego przepisy.

Ser zgliwiały
Biały serek zapomniany na tylnej półce lodówki, taki pożółkły i nieapetyczny - rozkruszyć na miseczkę, wyjąć z lodówy i ustawić w ustronnym miejscu, aby zgliwiał do cna. Zapach nieciekawy. Wygląd podobnie. Ale to wszystko efekty złudne. Serek taki umieszczamy na patelni z łyżką masła i poddajemy obróbce termicznej. Zaczyna się ciągnąć i rozpuszczać, aż zrobi się z niego jednolita w konsystencji masa, którą zasilamy jajem, solą i mielonym kminkiem oraz zieleniną. Gorącym smarujemy kanapki (gruba warstwa mile widziana). Podajemy ze świeżym ogórkiem czy pomidorem. Bardzo dobre!



Pasta antycholesterolowa:
Biały serek chudy, olej lniany tłoczony na zimno, ziarna słonecznika lub dyni ewent. sezamu, sól, otręby owsiane, jogurt naturalny chudy lub 0% - zmiksować
Wersja na słodko: dodać rodzynki i miód, można położyć na pieczywie (u nas lubiana jest wersja: na małe kęski - takie prosto do buzi, dobre przy oglądaniu "Bolka i Lolka") lub nadziewać nim naleśniki.



Śniadanie Dziadka Leszka - gdy byłam uczennicą szkoły podstawowej i wstawałam rano do szkoły na stole czekał na mnie biały serek pokrojony w plastry i polany miodem. Teraz jeszcze posypujemy go dowolnymi ziarnami czy orzeszkami i dodajemy owoce, jakie akurat się nawiną. Z chlebem, macą... Mniam!


Ciastka twarogowe na słono
pół kostki sera białego
pół kostki masła
pół łyżeczki proszku do pieczenia
1 jajko
2 łyżki otrębów
1 łyżeczka wegety
1 czubata szklanka mąki



Wymieszać ręcznie w dużej misce. Toczyć kulki i spłaszczać na okrągłe placuszki (gdy się ma więcej czasu - wykrawać ładne kształty foremkami). Piec ok. 25 minut w 180 stopniach.
Jest to przepis eksperymentalny, stworzyłam go zainspirowana rozmaitymi przepisami internetowymi na ciastka z twarogiem, ale chciałam, żeby moje były na słono. A może by tak wcisnąć w każde ciastko połówkę orzecha włoskiego? A może by dodać czosnek? Albo zioła prowansalskie? Opcji może być wiele...

Farsz do pierogów - z kaszy gryczanej i twarogu
Kaszę ugotować na sypko, dołożyć do niej twarogu półtłustego (proporcje mniej więcej 1:1), cebulkę zeszkloną na oleju (w końcówce szklenia dodać łyżkę masła dla lepszego smaku i aromatu), 2-3 ugotowane ziemniaczki, sól, pieprz, posiekaną zieleninę. Całość przekręcić przez maszynkę i nadziewać farszem pierogi. Moje ulubione!

Jest to przepis Babci Marty,  która uszczęśliwiła nas już nie raz hurtową ilością tych pierogów (zna poza tym kilka innych bardzo ciekawych przepisów na farsze pierogowe...). Zdjęcia jak zwykle nie zdążyłam zrobić.


Krakersy z twarogiem i plasterkiem ogórka
Smaczna przekąska, zwłaszcza jeśli mamy za słone krakersy nie nadające się do zjedzenia bez dodatków.



Ogórki z miodem inaczej
Znalazłam przepis na ogórki z miodem. Ciekawy, ale ze względu na pieprz jeszcze nie dla mojej Młodzieży. U nas tak: wymieszać twarożek z miodkiem i jogurtem naturalnym (jogurt po to, aby uzyskać smarowną konsystencję, czasami nie jest konieczny). Ogórek świeży pokroić w grubsze plasterki i robić markizy lub "kanapeczki", można też podłużne kawałki maczać w masie miodowo-serowej, jak w dipie. Zjeść z chlebkiem/bułką na 2. śniadanie. Niestety ten kresowy (?) przysmak nie zniósł u nas konkurencji z niebieskimi lodami o smaku gumy balonowej.


6 komentarzy:

  1. Mniam....
    U nas też dziś serowo!

    OdpowiedzUsuń
  2. Ser zgliwialy uwielbiam!!! Moja babcia robiła najlepszy. A twaróg u nas do leniwych pierogów albo na ciasteczka uśmiechy z jabłkiem z przepisu z MW

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. No właśnie - leniwki! Dawno nie robiłam. A ciastka uśmiechy jeszcze nam nieznane, ale jeśli to te z jabłkowymi zębami - bardzo mi się podobają, nader dowcipne:)

      Usuń
    2. Do ciasta daje się ser a jabłko faktycznie imituje zęby. Jeszcze robię rogaliki francuskie z twarogiem i makaron z serem i cukrem i racuszki-placuszki z twarogiem :) u nas też twaróg rządzi!

      Usuń
  3. Czy Dziadek Leszek zna może moją Babcię Basie?
    Ser z miodem to wakacyjne śniadania u babci Basi, aż mi slinka cieknie na wspomnienie :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Zna ,a jakże ale czy się do tego przyzna to już inna sprawa...bo któż by jak nie Babcia Basia mógłby takim serkiem miodem smarowanym raczyć swoich znajomych.Pozdrawiam serdecznie Babcię Basię.....:)))
    Dziadek Leszek

    OdpowiedzUsuń